Το εντυπωσιακό ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό για την 15η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League έληξε με νικητές τους “πράσινους”, οι οποίοι με αυτή τη νίκη εξασφάλισαν την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.
Στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 85-80 του Ολυμπιακού, ανεβάζοντας το αήττητο ρεκόρ του στο 15-0, ενώ ο Ολυμπιακός υπέστη τη δεύτερη ήττα του στη διοργάνωση.
«Δύο στα δύο» και «πράσινο» το πλεονέκτημα
Η αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε από την ένταση και την αγωνία μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά και από δύο σημαντικές απώλειες για τις δύο ομάδες. Ο Κώστας Σλούκας του Παναθηναϊκού αναγκάστηκε να αποχωρήσει στο πρώτο δεύτερο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στον αριστερό προσαγωγό, μια απώλεια που μπορεί να επηρεάσει την ομάδα στις επόμενες αναμετρήσεις.
Από την πλευρά του Ολυμπιακού, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ υπέστη τραυματισμό στον αριστερό αστράγαλο, αφήνοντας την ομάδα χωρίς καθαρό σέντερ για το υπόλοιπο του αγώνα.
Ένα ακόμη στοιχείο που προκάλεσε συζητήσεις ήταν η ένσταση που κατέθεσε η ΚΑΕ Παναθηναϊκός σχετικά με ένα καλάθι του Άλεκ Πίτερς, το οποίο μετρήθηκε για τρεις αντί για δύο πόντους, λίγο πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.
Οι διαιτητές δεν προχώρησαν σε επανέλεγχο της φάσης, γεγονός που προσθέτει ένα ακόμη επεισόδιο στην ιστορία των αμφισβητούμενων διαιτητικών αποφάσεων στο ελληνικό μπάσκετ.
Συνολικά, το ντέρμπι “αιωνίων” ήταν ένα ματς γεμάτο ένταση, δράμα και ανατροπές, αντάξιο της ιστορίας και της ποιότητας των δύο μεγάλων αντιπάλων του ελληνικού μπάσκετ.
- Ακολουθήστε μας στο Google News