in

Μουντιάλ 2022: Τα μεγαλύτερα ποδοσφαιρικά σοκ που έγιναν ποτέ σε Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου

Οι μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Mundial

Μουντιάλ 2022

Το Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου 2022 που αναμένεται να ξεκινήσει την Κυριακή 20/11 στο Κατάρ, είναι αδιαμφισβήτητα το πιο πολυαναμενόμενο αθλητικό γεγονός της χρονιάς.

Οι οπαδοί προετοιμάζονται για να δουν ποια ομάδα θα κερδίσει το πολυπόθητο τρόπαιο, ποιος ποδοσφαιριστής θα σκοράρει τα περισσότερα γκολ και ποιος θα είναι αυτός που θα ξεχωρίσει και θα έχει τις μεγαλύτερες επιδόσεις στη μεγάλη σκηνή του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Όμως, ενώ υπάρχει μεγάλη προσμονή για να δούμε ποια ομάδα θα κατακτήσει το Μουντιάλ 2022, μια άλλη πτυχή του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι αυτή που πάντα θα προκαλεί στους θεατές δέος και δεν είναι άλλες απο τις ανατροπές που συμβαίνουν μέσα στο γήπεδο.

Υπάρχουν ορισμένα αποτελέσματα που έχουν σοκάρει τους θαυμαστές του Παγκόσμιου Κύπελου, αφού δεν είναι λίγες φορές που κάτοχοι του Μουντιάλ ή μεγάλοι διοργανωτές αποκλείστηκαν στη φάση των ομίλων, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις, το σοκ δεν ήταν στο αποτέλεσμα αλλά στην απόλυτη έλλειψη προσπάθειας, και το τελικό σκορ που προέκυψε.

Ποιος μπορεί να ξεχάσει άλλωστε την 7αρα της Γερμανίας μέσα στην Βραζιλία στον τελικό της απόλυτης ντροπής για τους Βραζιλιάνους

Εδώ είναι μερικές από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου:

ΗΠΑ 1-0 Αγγλία (1950)

Η μεταπολεμική ομάδα της Αγγλίας, αποτελούμενη από τους Alf Ramsey, Tom Finney και Billy Wright, ήταν μεταξύ των φαβορί για να σηκώσει το τρόπαιο καθώς έκανε το ντεμπούτο της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Αμερικανοί, εν τω μεταξύ, συγκέντρωσαν μια ομάδα μερικώς απασχολουμένων, συμπεριλαμβανομένου ενός παίκτη που εργαζόταν ως λαντζέρης πιάτων, ενός ταχυδρόμου και ενός δάσκαλου. Η περίεργη αυτή παρέα προπονήθηκε μάλιστα για πρώτη φορά μια μέρα πριν ξεκινήσει με το πλοίο για τη Βραζιλία.

Ο Joe Gaetjens με κεφαλιά στο 38ο λεπτό έβαλε μπροστά τις ΗΠΑ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η επίθεση της Αγγλίας ήταν αδυσώπητη, αλλά ο τερματοφύλακας των ΗΠΑ Φρανκ Μπόργκι τους εμπόδισε να σκοράρουν την ισοφάριση και κατάφερε να γράψει με χρυσά γράμματα το όνομα της ομάδας του στα βιβλία της ιστορίας.

Δυτική Γερμανία 3-2 Ουγγαρία (1954)

Puskas

Μια ομάδα της Γερμανίας που επιστρέφει για να κερδίσει έναν αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου δεν θα θεωρείται κάτι παράδοξο σήμερα, αφού όπως γνωρίζουν πλέον όλοι στο ποδόσφαιρο, στο τέλος οι Γερμανοί κερδίζουν

Ωστόσο, αυτό δεν είχε καμιά ισχύ αφού οι λιγότερο γνωστή δυτικογερμανική ομάδα της δεκαετίας του 1950 που αντιμετώπιζε τους πανίσχυρούς Μαγυάρους της Ουγγαρίας, όπου είχε στην σύνθεση της τον πρώτο σούπερ σταρ του ποδοσφαίρου τον τεράστιο Φέρεντς Πούσκας ο οποίος ήταν ο ηγέτης της ομάδας.

Η Ουγγαρία μπήκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ελβετίας ως φαβορί και στάθηκε στο ύψος της τιμωρίας της επικρατώντας με 9-0 στη Νότια Κορέα και συντρίβοντας τη Δυτική Γερμανία με 8-3 στους προηγούμενους αγώνες.

Οι δύο πλευρές συναντήθηκαν ξανά στον τελικό. Η Ουγγαρία σημείωσε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και φαινομενικά όλοι περίμεναν ότι θα βλέπαμε ξανά το ίδιο σκηνικό.

Το παιχνίδι όμως ήταν ισόπαλο μέχρι το 84ο λεπτό όταν ο Χέλμουτ Ραν πέτυχε το δεύτερο γκολ του και ράγισε τις καρδιές των Ούγγρων. Η γερμανική επιστροφή εναντίον μιας από τις καλύτερες ομάδες στην ιστορία του ποδοσφαίρου ονομάστηκε «Το θαύμα της Βέρνης».

Βόρεια Κορέα 1-0 Ιταλία (1966)

Βόρεια Κορέα

Το γεγονός ότι η Βόρεια Κορέα κατάφερε να στείλει την ομάδα της στην Αγγλία για το Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν αρκετά περίεργο για τότε όπως και για σήμερα

Μάλιστα η αγγλική ομοσπονδία είχε εξετάσει το ενδεχόμενο να απορρίψει τη βίζα της βορειοκορεατικής ομάδας εν μέσω ψυχρού πολέμου εναντίον της ευνοημένης Νότιας Κορέας των δυτικών συμμάχων.

Η Ιταλία ήταν καλύτερη στο γήπεδο όσο ήταν ο Τζάκομο Μπουλγαρέλι στον αγωνιστικό χώρο. Ο μέσος τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα και άφησε την ιταλική ομάδα με 10 παίκτες καθώς δεν επιτρέπονταν αλλαγές εκείνη τη στιγμή.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Pak Doo Ik σημείωσε ένα γκολ που όχι μόνο έδωσε την νίκη στην ομάδα του, αλλά έριξε νοκ άουτ και τους δύο φορές παγκόσμιους πρωταθλητές.

Ο αγώνας θεωρείται μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου και το πρωτότυπο εισιτήριο του αγώνα βρίσκεται στο μουσείο ποδοσφαίρου της FIFA.

Αλγερία 2-1 Δυτική Γερμανία (1982)

Αλγερία

Η Δυτική Γερμανία μπήκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1982 ως πρωταθλήτρια Ευρώπης, και ήταν φυσικά ένα από τα μεγάλα φαβορί.

Η all-star γερμανικό ομάδα περιελάμβανε τους Hansi Mueller, Wolfgang Dremmler, Karl-Heinz Rummenigge και Lothar Matthäus.

Η Αλγερία, από την άλλη πλευρά, ήταν μια ομάδα αποτελούμενη από ονόματα άγνωστα στο δυτικό ποδόσφαιρο, αλλά είχε καλή απόδοση πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η αδιαφορία που έδειξαν οι Γερμανοί έφερε και το πρώτο σόκ αφού ο Rabah Madjer σκόραρε στο 54′ και παρότι το γκολ του Ρουμενίγκε έφερε τη Γερμανία στα ίσα, ένα γκολ που θα συγκλόνιζε τη Δυτική Γερμανία αλλά και όλο τον κόσμο ήρθε από τον θρυλικό πλέον Αλγερινό επιθετικό Λαχντάρ Μπελούμι.

Γερμανία 7-1 Βραζιλία (2014)

brazil

Το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014 φαινόταν ως η τέλεια ευκαιρία για τη Βραζιλία να διορθώσει τα λάθη του 1950, όταν έχασε τον τελικό από την Ουρουγουάη εντός έδρας, παρότι ήταν το ξεκάθαρο φαβορί.

Η σκηνή είχε στηθεί για το μεγαλύτερο πάρτι του ποδοσφαίρου για να φωτίσει το έθνος της σάμπα με το στέμμα της Βραζιλίας ως πρωταθλήτρια για έκτη φορά.

Ήταν μόνο θέμα δύο ακόμη αναμετρήσεων. Ή έτσι σκέφτηκαν οι Βραζιλιάνοι.

Απέναντί ​​της ήταν η Γερμανία, που δεν πρέπει ποτέ να υποτιμηθεί σε νοκ άουτ αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι δύο ομάδες ήταν σχεδόν σίγουρο ότι θα βρεθούν στην κορυφή των ομίλων τους και θα βρισκόντουσαν μονάχα στα νοκ άουτ.

Ωστόσο, η Βραζιλία έχασε τον αστέρα της επιθετικό Neymar Jr από τραυματισμό στον προημιτελικό και τον αρχηγό Thiago Silva εκτός λόγω κίτρινων καρτών.

Στον ημιτελικό, η Γερμανία άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της ξανά. Μεταξύ του 23 και του 29 λεπτου, οι Γερμανοί πέτυχαν άλλα τέσσερα γκολ κα κατάφεραν να σοκάρουν τους Βραζιλιάνους τόσο στον αγωνιστικό χώρο, στην κερκίδα και τη χώρα.

Τίποτα δεν βελτιώθηκε μετά το ημίχρονο καθώς η άμυνα της Βραζιλίας παραβιάστηκε ακόμα δύο φορές, πριν οι γηπεδούχοι πετύχουν ένα παρηγορητικό γκολ στο τελευταίο λεπτό, γράφοντας για ακόμα μια φορά με μαύρα γράμματα το όνομα τους σε ένα παιχνίδι που σόκαρε όλο τον πλανήτη.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) προς το TvFreaks.gr