Connect with us

News

Έκανε το χρέος του Ο Ολυμπιακός στην Βαλένθια παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα

Με έναν καταπληκτικό Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος αναδείχτηκε και MVP του αγώνα, ο Ολυμπιακός διατήρησε την παράδοση που τον θέλει να μην χάνει στην Βαλένθια!

Επικράτησε των «νυχτερίδων» με 88-79, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής, σε μια αναμέτρηση που οι Ισπανοί «καίγονταν» για τη νίκη στην μάχη που δίνουν για πρόκριση στα πλέι οφ.

Με όπλο τους την καλή άμυνα και την περιφερειακή τους ευστοχία οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (19-23), έχοντας με ένα σημαντικότατο στοιχείο στην στατιστική τους: μηδέν λάθη!

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήραν… άριστα στην άμυνα και στην 2η περίοδο, παράλληλα, όμως, κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα (απόδειξη οι 14 ασίστ), πήγαν σε καλές επιθετικές επιλογές και εκτόξευσαν τον δείκτη της διαφοράς στους 16π. (28-44)!

Το 31-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, «έγραψε» με τρίποντο ο Λαμπεϊρι στο 19’, καθώς στο τελευταίο λεπτό και οι δύο ομάδες έχασαν κάθε επαφή με το καλάθι.

Με τον Γιώργο Πρίντεζη να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση και τον Σάσα Βεζένκοφ να τον σιγοντάρει, ο Ολυμπιακός «έκλεισε» την 3η περίοδο στο +33 (41-74)! Ωστόσο, ότι «έχτισε» επί τρία δεκάλεπτα, λίγο έλειψε το γκρεμίσει στην τελική ευθεία.

Οι «ερυθρόλευκοι» αποσυντονίστηκαν και η Βαλένθια με καταιγισμό τριπόντων (9 συνολικά στην τελευταία περίοδο) μείωσε αρχικά στους 8π. (71-79 στο 38’) και στους 7π. (74-82 στο 39’).

Έστω και την ύστατη στιγμή οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αφυπνίστηκαν, «έβγαλαν» άμυνες, σκόραραν και έφτασαν στο διπλό.

Το προφίλ του αγώνα Βαλένθια – Ολυμπιακός

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοφ. Πρίντεζη και Έλις ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα ο Μπαρτζώκας. Οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν την μπάλα και μετά το 12-12, ξέφυγαν με 12-19 σκοράροντας από τη ρακέτα με τους Πρίντεζη και Κουφό.

Ο τελευταίος είχε μπει «ζεστός» στη θέση του Έλις και έκανε την καλύτερη εμφάνισή του στον Ολυμπιακό έως σήμερα, σημειώνοντας και το τελευταίο καλάθι της 1ης περιόδου, 19-23.

Η πιεστική άμυνα του Ολυμπιακού με αλλαγές στη 2η περίοδο και η πολυφωνία στην επίθεση οδήγησε στο +11, 22-33 και εν συνεχεία στο +13, 23-36.

Ώθηση είχε δώσει στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, με 3 ασίστ. Από τις «νυχτερίδες» μόνο ο Σάστρε κατάφερνε να ξεγλιστρά από το ασφυκτικό pressing του Ολυμπιακού φτάνοντας τους 8 προσωπικούς πόντους με την ολοκλήρωση του ά μέρους.

Η ομάδα του Πειραιά έβλεπε τον Λιβιό Ζαν-Σαρλ (8π. στο πρώτο 20αλεπτο) να ηγείται των επιθετικών προσπαθειών για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, ενώ 7 πόντους πέτυχε ο Βεζένκοφ, 6 ο Κουφός και από 5 οι Έλις, Σλούκας, μέχρι το ημίχρονο.

Το επιμέρους σκορ 12-21 έστειλε τους Πειραιώτες στο +13, 31-44, στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Η 3η περίοδος εξελίχτηκε σε «μονόλογο» του Ολυμπιακού. Σε αυτό το διάστημα ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 12 πόντους και η ομάδα του Πειραιά είχε επιμέρους σκορ 10-30! Φειδωλός στα λάθη, με σωστές επιλογές και αποτελεσματικότητα, ο Ολυμπιακός έκανε να μοιάζει «μικρή» ομάδα η Βαλένθια.

Σαστισμένοι οι παίκτες του Χάουμε Πονσαρνάου προσπαθούσαν να βρουν αντίδραση, αλλά στον ηλεκτρονικό πίνακα έβλεπαν τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +33 (40-73). Με μία βολή του Τόμπι και μία του Λαρεντζάκη, στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 41-74.

Ακόμη και σε αυτήν την εξαιρετική, έως τότε βραδιά, όμως ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ξεφύγει από τις τάσεις αυτοχειρίας που παρουσίαζε καθ΄ όλη τη διάρκεια της σεζόν.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα… νόμιζαν πως είχε τελειώσει το παιχνίδι, χαλάρωσαν και τα… έκαναν όλα ανάποδα εν συγκρίσει με τις 3 πρώτες περιόδους.

Το αποτέλεσμα ήταν να αδράξει την ευκαιρία η Βαλένθια, όπως φαίνεται και από το επί μέρους σκορ 38-14 των Ισπανών στην 4η περίοδο.

Η Βαλένθια επέστρεψε από το -33 στο -8, για το 71-79, με εναπομείναντα χρόνο 2 λεπτά, αλλά οι Βεζένκοφ, Σπανούλης και Λαρεντζάκης απέτρεψαν ένα… unhappy end στην Ισπανία.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Χάουμε Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 10 (2), Πρέπελιτς 12 (2), Πραντίγια, Λαμπεϊρί 8 (2), Βαν Ρόσομ 8 (1), Τόμπι 4, Κάλινιτς 8 (1), Ντούμπλιεβιτς 2, Μπίμπες 4 (1), Σαν Εμετέριο 11 (3), Ουίλιαμς 2, Σάστρε 10 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 8 (1), Σπανούλης 4, Σλούκας 8 (2), Βεζένκοφ 19 (3), Πρίντεζης 18 (3), Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς, Κουφός 8, Έλις 11, ΜακΚίσικ 4